Přeskočit na hlavní obsah

Úterý 1.9.2020 - den vzdělanosti

Tento a další dopisy z Běloruska zveřejňuji na přání a se svolením jejich autora, ovšem bez uvedení jeho identifikace (též jeho přání).

Zveřejňovány jsou bez jakýchkoliv obsahových úprav.

Milí přátelé,

prvního září Bělorusko slaví „den vzdělanosti“ a je to začátek školního roku. V úterý 1. září na mnoha vyšších školách výuka nezačala, protože studenti lyceí a univerzit vstoupili do stávky a místo do škol vyrazili do ulic. V Minsku jich vyšlo několik tisícovek, přidali se i někteří jejich vyučující. Studenti chtěli na ministerstvo školství předat petici za rezignaci Alexandra Lukašenka a za nové svobodné volby. Pochod studentů městem se neobešel bez mnoha snah demonstranty zadržet. OMON sice nepoužíval obušky, ale snažili se vždy někoho vytáhnout z davu, ostatní ho bránili a ve výsledku to vypadalo jak pouliční rvačky chuligánů. Několik studentů opravdu zadrželi a nacpali do antonů, večer je ale pustili, pravděpodobně všechny.

Hůř tentokrát dopadli novináři. Opět jich bylo několik zadrženo, ale zatím je nepustili. Někteří z dříve zadržených byli odsouzeni k několikadennímu vězení.

Stávkovalo se i mimo školy, jak moc celonárodní stávka se podařila, to nevím. Nic zvláštního nikde o stávkách podniků nepsali, tak to zřejmě pořád ještě není to, co by to potřebovalo být…

Ještě se vrátím k narozeninám Lukašenky. Kdosi upozornil na to, že Lukašenko kandidoval na svůj 6. prezidentský termín, oslavil 66. narozeniny a tři šestky jsou znamením ďábla…

Volha Sieviaryniec, manželka našeho bratra Pavla, zveřejnila zprávu: „Pavel Sieviaryniec byl obviněn podle článku 293 část 2 – účast na hromadných nepokojích a zůstane ve vazbě další dva měsíce. Pavel nám všem vzkazuje, že obdivuje odvahu, moudrost a vytrvalost běloruského lidu. Děkuje Bohu, že církev vyšla za pravdu a spravedlnost. Věří, že Bělorusko bude svobodné. A já vám říkám – přátelé, nebuďte smutní; když je Pán s námi, kdo je proti nám!“ Statečná a silná žena. Dvouletý Francyšak už bez pár dnů tři měsíce neviděl svého tátu (od 7. 6.)… Pavel měl být 21. 8. propuštěn, ale zadrželi ho (rozuměj: nepustili ho) kvůli „podezření“ z trestného činu. No a teď už jsou si jistí, takže ho obvinili… Přesně totéž se stalo i druhému mému příteli z řad politických vězňů Mikalaji Statkievičovi. I on je obviněn, i on bude ještě minimálně dva měsíce ve vazbě. A co dál? Možná padne režim a budou svobodní. Pokud ne, tak bude soud. V úterý vyšla na svobodu jedna žena, která je také takto obviněna. Ta bude čekat na soud na svobodě. U Sieviarynce a Statkieviče ale takový scénář docela jistě „nehrozí“, protože oba jsou příliš silnými lídry, příliš zkušenými v organizaci pouličních akcí…

Katolíci protestují proti tomu, že jejich arcibiskup nebyl vpuštěn do Běloruska. Biskupové napsali protest a dožadují se zdůvodnění. Nikdo ale žádné komentáře nedává, jen Lukašenko řekl, že arcibiskup „vlezl do politiky a táhne za sebou katolíky“, tak že se nemá divit. Dál řekl, že mají zprávy, že si arcibiskup jel do Varšavy pro instrukce, co dál dělat… Na to zareagoval jeden z biskupů, že Lukašenko je úplně mimo realitu. Arcibiskup si může jet pro instrukce do Vatikánu, ale určitě ne ani do Varšavy, ani do Moskvy ani nikam jinam. Kandrusievič se skutečně dostal na „černou listinu“ osob, které mají zakázaný vstup do Běloruska (a Ruska – mají společnou „černou listinu“). Takové kroky může stát podnikat proti zahraničním občanům (jako proti mně v r. 2011), neexistuje ale žádný zákon, podle kterého by mohli zakázat vstup do země svému občanovi. Občanovi mohou zakázat výjezd, ale ne vjezd. Takže arcibiskup také napsal protest a domáhá se dodržování ústavy.

Zatímco pravoslavná církev se k incidentu oficiálně nevyjádřila, sdružení křesťanů plného evangelia (SKPE) vydalo oficiální prohlášení: „Sdružení křesťanů plného evangelia vyjadřuje pobouření v souvislosti s tím, že byl odmítnut vstup do Běloruské republiky metropolitovi a arcibiskupovi řkc v Běloruské republice Tadeušovi Kandrusievičovi, který pozvedl svůj hlas na obranu míru, milosrdenství a jednoty a odsoudil násilí, lež a nenávist. Zaujmout takový postoj je duchovní a morální povinností každého duchovního a není to žádná politická aktivita. Bůh ve svém Slově jasně říká, že každý člověk před Ním bude skládat účty za své skutky. A dokud je tu možnost, člověk musí činit pokání z hříchu a zvolit si následování spravedlivé cesty Boží. Podle Bible je světská autorita povolána, aby udržovala dobro a trestala zlo. Pokud světská autorita postupuje opačně, neplní svůj účel od Boha. Moudrým rozhodnutím by bylo, aby nebránila duchovním ve vykonávání služby, k níž je Bůh povolal, a naslouchala jim, aby se nestala Božím odpůrcem. Vyjadřujeme podporu našim bratrům v Ježíši Kristu, běloruským katolíkům, a v souladu s Pánovou vůlí: „Ať jsou všichni jedno, jako ty, Otče, ve mně a já v tobě; ať jsou i oni jedno v nás, aby svět věřil, že jsi mě poslal“ (Evangelium Jana 17,21) se modlíme za co nejrychlejší vyřešení nedorozumění spojeného s překážkami, které brání arcibiskupské službě Tadeuše Kandrusieviče v Bělorusku. S úctou a modlitbou za vás biskup SKPE v Běloruské republice Leanid Varanienka (Leonid Voronenko) a Rada biskupů sdružení a duchovních služebníku SKPE.“

Buďte s Pánem






Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

48. pěší pluk v Benešově - Táborská kasárna

Život je plný překvapení. Naštěstí i těch pozitivních. Provozuji Facebook stránku Táborská kasárna . Jde o místo pro Benešov nejen historicky významné. Oslovil mě v této souvislosti právě prostřednictvím zmíněné stránky Jan Bláha, mladý člověk se zájmem o historii. Historii rámovanou jeho předkem, pradědečkem, ale díky tomu se pohybuje i v okolí toho "rámu" a díky tomu mě právě oslovil. S historií Táborských kasáren se nejvíce mluví o 102. pěším pluku. Nicméně s Benešovem, s Táborskými kasárnami, je spojen i 48. pěší pluk, který právě na 102. navazoval, viz tyto základní údaje: Pěší pluk 48 [1920-1938] Velitelství pěšího pluku vzniklo 1. října 1920 v rámci unifikace branné moci přejmenováním z velitelství 102. pěšího pluku na základě výnosu Ministerstva národní obrany, čj. 5.700-org.1919 Nacházelo se v Benešově a od září 1936 v Jaroměři, podléhalo velitelství 10. pěší brigády [1920-1937] a od ledna 1938 velitelství 13. divise [1937-1938]. Pluk nesl od ř

Já, kandidát - volby do Poslanecké sněmovny 2021

 Na kandidátce koalice SPOLU jsem ve Středočeském kraji třetí❗️ Tedy, třetí od konce. Co však osud zase vymyslel - zase mi přihrál to číslo 33.

Námitka vznesená na Valné hromadě OFS Benešov

Moje vyjádření jako nově zvoleného předsedy OFS BenešovNevím, jestli mi přísluší vůbec tuto situaci komentovat, ale kvůli četným a množícím se dotazům tak činím.