Přeskočit na hlavní obsah

Sobota 29. 8. 2020

Tento a další dopisy z Běloruska zveřejňuji na přání a se svolením jejich autora, ovšem bez uvedení jeho identifikace (též jeho přání).

Zveřejňovány jsou bez jakýchkoliv obsahových úprav.

Zdravím vás, přátelé.

Doporučuji vaší pozornosti první ze dvou rozhovorů s Volhou Sieviaryniec. Myslím, že se moc povedl https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/belorusko-alexandr-lukasenko-protesty-vezeni-opozice-volha-pavel-sevjarynec_2008290600_eku V příštím týdnu by měl vyjít ještě jeden pro jiné médium a na trochu jiné téma.

Hlavním tématem soboty byly ženské pochody solidarity. Tisíce žen vyšly po celé zemi do ulic, aby mimo jiné vyjádřily solidaritu s muži, kteří byli v minulých dnech zadrženi. V Minsku jich vyšlo okolo 10 000! OMON inovoval – na ženský pochod nasadil ženy – příslušnice OMON! Protesty jsou každým dnem kreativnější. Ženy přinesly mnoho nových sloganů a plakátů. Účastnily se i sportovkyně, jedna například nesla transparent „Běhám rychleji než OMON!“ Jejich pochod byl jakoby chaotický, byl improvizovaný, neměl předem určenou žádnou trasu – prostě jen chodily po městě. OMONovci jim několikrát přehradili cestu, takže nemohly jít dál. Když je policie zastavila, otočily se a šly jiným směrem. Tím mátly OMON, který neměl kapacitu vše zablokovat a musel se přemisťovat… Pokojný pochod žen trval čtyři hodiny. Vůči ženám žádný výrazný zásah nebyl, bylo ale zadrženo několik mužů, kteří s ženami šli a také byli znovu zadržováni žurnalisté.

Jeden z novinářů ženský pochod okomentoval takto: „V čem je síla je ženských protestů? V tom, že úplně ničí celý příběh propagandy. Úřady říkají, že za povstáním stojí kriminálníci a žoldáci, zahraniční síly. A potom ženy mírumilovně pochodující ulicemi Minsku demonstrují, že nejsou žoldáci ani kriminálníci, ale občané, kteří se vzbouřili, protože už nechtějí žít ve lži. Ženský protest je stejně silný jako naše bílo-červeno-bílá vlajka, která se stala symbolem revoluce. Naše vlajka má silnou vnitřní sílu, energii a paralyzuje režim se všemi jeho vojáky a zbraněmi.“

Boj úřadů s médii se v sobotu výrazně projevoval – docházelo k častým výpadkům přenosu (internetu, telefonů) z místa událostí a také byli někteří reportéři zadrženi přímo při natáčení reportáží. V některých městech nebyl nikdo z pravidelných novinářů, kdo by mohl dělat reportáže. Po pátečním masovém zadržení novinářů sice všechny pustili, ale celkem 17 z nich zbavili akreditace a zahraniční novináře deportovali z Běloruska. To vyvolalo negativní zahraniční reakce. Společně s trvající blokací nezávislých internetových médií se jedná o velký útok na svobodu tisku.

Putin uznal výsledek běloruských voleb jako legitimní a prohlásil, že „ve světě nic není ideální. Takže tam někdo může pochybovat o výsledcích, ale já mám všechny důvody pochybovat o tom, že ti, kdo pochybují, byli zcela upřímní.“

Tisíce studentů z minimálně sedmi běloruských univerzit začaly sbírat podpisy pod společnými požadavky: zastavit násilí proti pokojným demonstrantům, propustit politické vězně, provést nové volby. Studenti také vyzývají své kolegy, aby vystupovali z prorežimního Běloruského svazu mládeže.

V regionech začínají snahy o rozhovory s poslanci. Někteří vycházejí a diskutují s lidmi, jiní se tomu brání. Existuje legální způsob, jak voliči mohou svého poslance odvolat, tak se o tom jedná…

V neděli se má v Minsku konat velký Pochod míru a nezávislosti.

Ať vám Pán žehná a nezapomeňte na modlitbu za Bělorusko ve 14.00 našeho času!












Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

48. pěší pluk v Benešově - Táborská kasárna

Život je plný překvapení. Naštěstí i těch pozitivních. Provozuji Facebook stránku Táborská kasárna . Jde o místo pro Benešov nejen historicky významné. Oslovil mě v této souvislosti právě prostřednictvím zmíněné stránky Jan Bláha, mladý člověk se zájmem o historii. Historii rámovanou jeho předkem, pradědečkem, ale díky tomu se pohybuje i v okolí toho "rámu" a díky tomu mě právě oslovil. S historií Táborských kasáren se nejvíce mluví o 102. pěším pluku. Nicméně s Benešovem, s Táborskými kasárnami, je spojen i 48. pěší pluk, který právě na 102. navazoval, viz tyto základní údaje: Pěší pluk 48 [1920-1938] Velitelství pěšího pluku vzniklo 1. října 1920 v rámci unifikace branné moci přejmenováním z velitelství 102. pěšího pluku na základě výnosu Ministerstva národní obrany, čj. 5.700-org.1919 Nacházelo se v Benešově a od září 1936 v Jaroměři, podléhalo velitelství 10. pěší brigády [1920-1937] a od ledna 1938 velitelství 13. divise [1937-1938]. Pluk nesl od ř

Já, kandidát - volby do Poslanecké sněmovny 2021

 Na kandidátce koalice SPOLU jsem ve Středočeském kraji třetí❗️ Tedy, třetí od konce. Co však osud zase vymyslel - zase mi přihrál to číslo 33.

Námitka vznesená na Valné hromadě OFS Benešov

Moje vyjádření jako nově zvoleného předsedy OFS BenešovNevím, jestli mi přísluší vůbec tuto situaci komentovat, ale kvůli četným a množícím se dotazům tak činím.